• kontakt@sportowewadowice.pl

Opieka nad dzieckiem a podróż służbowa

Opieka nad dzieckiem a podróż służbowa

Podróż służbowa jest często sporym przedsięwzięciem logistycznym. Trwa od jednego do nawet kilku dni i najczęściej wiąże się z koniecznością pojawienia się w miejscowości innej niż ta, w której na co dzień znajdujemy zatrudnienie. Oczywiście, najczęściej firmy dbają o to, aby konferencje i inne spotkania odbywały się w elitarnych hotelach, a oferta skierowana do pracowników obejmowała również nocleg.

Podróż tego rodzaju wiąże się z wieloma ciekawymi przeżyciami, nie każdemu jednak przypada do gustu. Nie może być zresztą inaczej, skoro jej ceną jest rozłąka z rodziną. Oczywiście, rodzice małych dzieci mogą liczyć na ochronę przez przepisy polskiego prawa. Jeśli jesteśmy rodzicami dziecka, które nie ukończyło jeszcze czwartego roku życia, pracodawca nie może wysłać nas w podróż służbową, o ile nie wyrazimy na nią zgody. Oczywiście, w praktyce pracownicy rzadko korzystają z tego rodzaju możliwości, stawką są bowiem dobre relacje z szefem i naturalny lęk o to, że wiązałoby się to z utratą pracy. Nie ma przy tym żadnych regulacji prawnych, które pozwalałyby na odmowę wyjazdu służbowego samotnym rodzicom.

Wyjazd taki jest trudnym okresem nie tylko dla samych rodziców. Również dzieci wcale nie znoszą go najlepiej. Maluchy nie lubią oddzielenia od rodziców i nawet krótkie rozstanie staje się dla nich źródłem poważnego stresu. Oczywiście, najlepszą formą jego złagodzenia jest pozostawienie malucha pod opieką choćby jednego z rodziców, jeśli drugie musi się poddać obowiązkom służbowym. Niestety, nie zawsze można to zagwarantować, choć po powrocie z wyjazdu rodzice przeważnie szukają sposobu na zrekompensowanie dziecku nieobecności.

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem wydaje się wyjazd służbowy wraz z dzieckiem. Nie jest to już wcale propozycja niemożliwa do zrealizowania, w ostatnich latach mamy bowiem do czynienia z coraz większą liczbą ofert przygotowanych z myślą o rodzicach, którzy nawet podczas wyjazdów służbowych nie chcą rozstawać się ze swoimi pociechami. Tu warto pochwalić przede wszystkim menadżerów hotelowych, ci bowiem starają się wychodzić naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu. Można zatem liczyć na to, że również pobyt w hotelu najmłodszych gości będzie odbywał się w warunkach sprzyjających dzieciom.

Ciągle jeszcze mówimy w tym kontekście o ofercie niestandardowej, okazuje się jednak, że cieszy się ona coraz większym powodzeniem, można więc zakładać, że stanie się normą w wielu hotelach. Dzięki hotelowym animatorom nawet najmłodsze dzieci będą się czuły dobrze podczas pobytu w hotelu.

Udostępnij:

Zobacz